Excellence in Leadership Award Winners

Past Winners

Congratulations to the 2017 EIL Recipients

Award Winner
Outstanding First-Year Leader Tavis Reed
Outstanding Sophomore Leader Jordan Hughes
Outstanding Junior Leader Kailin Baechle
Outstanding Senior Leader Gabrielle Buchbinder
Unsung Hero Reuben Forman
Ripple Ruby Arora
Helen Davis Humanitarian Ryan Paige
Victor H. Farwell Norah Rast
Advisor of the Year Austin Sweeney
Outstanding New Program or Event Arch Hacks – WashU Tech Entrepreneurs
Dignity of Difference Perspectives on the Presidential Debate: Bridging Understanding (ABS, MSA, APIAI, Pride, +PLUS, Ashoka, ALAS)
Living the Mission Art Council
Most Improved Student Group Partners in East St. Louis
Outstanding Student Group Muslim Students Association

Congratulations to the 2016 EIL Recipients

Award Winner
Outstanding New Program or Event OWN IT
Outstanding Established Program or Event Lunar New Year Festival
Living the Mission Award Alpha Delta Phi
Dignity of Difference Award Social Justice Center
Most Improved Group Leaders In Interpersonal Violence Education (LIVE)
Outstanding Student Group Sexual Assault and Rape Anonymous Helpline (SARAH)
Unsung Hero Award Tim Elton
Ripple Award Jaya Prakash and Lindsay Shoup
Helen Davis Humanitarian Award Amanda Harris
Outstanding First-Year Leader Clayton Covington
Outstanding Sophomore Leader Gavin Rackoff
Outstanding Junior Leader Norah Rast
Outstanding Senior Leader Jordan Finkelstein
Victor H. Farwell Award Jordan Mendoza, Nick Okafor and Alex Rhodes
Advisor of the Year Chris Presley

Congratulations to the 2015 EIL Recipients

Award Winner
Outstanding New Program or Event Reimagining Solidarity
Outstanding Established Program or Event Engineering Student Council EnWeek
Living the Mission Award Black Anthology
Dignity of Difference Award +PLUS: People Like Us
Most Improved Group Strive For College
Outstanding Student Group Active Minds at WashU
Unsung Hero Award Joe Warren
Ripple Award Reuben Riggs
Helen Davis Humanitarian Award Seiko Shastri
Outstanding Freshman Leader Katy Chang & Emma LaPlante
Outstanding Sophomore Leader Yaala Muller
Outstanding Junior Leader Imani Smith
Outstanding Senior Leader Tyler Hackmann
Victor H. Farwell Award Sam Lai
Advisor of the Year Warren Davis

Congratulations to the 2014 EIL Recipients

​Award ​Winner​
​Outstanding Freshman Leader Award Jordan Victorian
​Outstanding Sophomore Leader Award​ Carolyn Arden
​Outstanding Junior Leader Award​ Amee Azad
​Outstanding Senior Leader Award​ Alex Dressler and Matthew Re
​Victor H. Farwell Award​ Jes Minor and Victoria Wang
​Helen Davis Humanitarian Award Rebecca Raftery
​​Unsung Hero Award Katie Goldston
​Ripple Award Gaby Dinkin
​Living the Mission Award​ Campus Kitchen
​​Dignity of Difference Award Muslim Students Association
​Established Student Group Program or Event Ashoka – Bazaar
​​New Student Group Program or Event Mortar Board – Young Storytellers Festival
​Outstanding Student Group Emergency Support Team
​​Most Improved Student Group Active Minds
​​Advisor of the Year Award Shruti Desai

Congratulations to the 2013 EIL Recipients

​Award ​Winner
​Outstanding Freshman Leader Award Corban Swain
​Outstanding Sophomore Leader Award​ N’Desha Scott & Seiko Shastri
​Outstanding Junior Leader Award​ Jake Lyonfields
​Outstanding Senior Leader Award​ Jordan Weiner
​Victor H. Farwell Award​ Alissa Stavig
​Helen Davis Humanitarian Award Grace Chao
​​Unsung Hero Award Will Draffin
​Ripple Award Joshua Aiken
​Living the Mission Award​ National Society of Black Engineers
​​Dignity of Difference Award Mixed
​Established Student Group Program or Event Pride Alliance and Safe Zones – Ally Day
​​New Student Group Program or Event Material Monsters
​Outstanding Student Group Lunar New Year Festival
​​Most Improved Student Group Social Programming Board
​​Advisor of the Year Award Paige LaRose

Congratulations to the 2012 EIL Recipients

​Award ​Winner
​Outstanding Freshman Leader Award Madhanamenaka Pandian
​Outstanding Sophomore Leader Award​ Victoria Bawel & Amanda Garcia
​Outstanding Junior Leader Award​ Alissa Stavig
​Outstanding Senior Leader Award​ Matthew Durst
​Victor H. Farwell Award​ Hiu Yue Monatrice Lam
​Helen Davis Humanitarian Award Patrick Hollinger
​​Unsung Hero Award Joseph Marcus
​Ripple Award Ezelle Sanford III
​Living the Mission Award​ Alpha Phi Omega
​​Dignity of Difference Award Safe Zones & Women’s Panhellenic Association
​Established Student Group Program or Event Campus Y (Field Day)
​​New Student Group Program or Event Connect 4 (WUnity Ball)
​Outstanding Student Group Uncle Joe’s Peer Counseling
​​Most Improved Student Group Men’s Club Water Polo
​​Advisor of the Year Award Kathy Chen

Congratulations to the 2011 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Outstanding Freshman Leader Award Grace Feenstra
​​Oustanding Sophomore Leader Award Re-I Chin & Andreas Mitchell
​​Outstanding Junior Leader Award Miriam Ben Abdallah
​​Victor H. Farwell Senior Award Caitlin Chicoine & Shana Bartley
​​Helen Davis Humanitarian Award Michael Dango
​​Unsung Hero Award Nicole Bullock
​​Ripple Award Anna Henkel
​​Living the Mission Award Minority Association of Pre-Medical Students
​​Dignity of Diffference Award Diversity Affairs Council
​Established Student Group Program or Event Relay for Life
​New Student Group Program or Event Harry Potter Night at College Hall by Joint Class Council
​Outstanding Student Group Engineers Without Borders/Engineering World Health

Congratulations to the 2010 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Outstanding Freshman Leader Award Wei Jia Ong & Melissa Freilich
​Oustanding Sophomore Leader Award Ashley Brosius
​​Outstanding Junior Leader Award Marissa Astor
​​Victor H. Farwell Senior Award Fernando Cutz & Caitlin Astrue
​​Helen Davis Humanitarian Award Maryse Pearce
​​Unsung Hero Award Hien Nguyen
​​Ripple Award Emily Heins
​​Living the Mission Award Association of Black Students
​​Dignity of Diffference Award WU/Fused
​Established Student Group Program or Event​ Student Life & Lock & Chain (George Washington Week)
​New Student Group Program or Event​ Interfraternity Council & Women’s Panhellenic Association (WashU’s Best Dance Crew)
​Outstanding Student Group WU Slam

Congratulations to the 2009 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Outstanding Freshman Leader Award Hannah Rabinowitz
​Oustanding Sophomore Leader Award Thomas Hernandez
​​Outstanding Junior Leader Award Pat Book
​​Victor H. Farwell Senior Award Julia Kobus & Sue Ann Huang
​​Helen Davis Humanitarian Award Whitney Parnell
​​Unsung Hero Award Sanjan Iyengar
​​Ripple Award Taylor Poling
​​Living the Mission Award Controversy n’Coffee
​​Dignity of Diffference Award National Society of Black Engineers

Congratulations to the 2008 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Outstanding Freshman Leader Award Nate Ferguson
​Oustanding Sophomore Leader Award Fernando Cutz
​​Outstanding Junior Leader Award Lee Cordova
​​Victor H. Farwell Senior Award Prerna Raj
​​Helen Davis Humanitarian Award Benjamin Kastan
​​Unsung Hero Award Liz Kramer
​​Ripple Award Linden Weiswerda
​​Living the Mission Award Engineers Without Borders
​​Dignity of Diffference Award Sexual Assault and Rape Anonymous Helpline (SARAH)

Congratulations to the 2007 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Outstanding Freshman Leader Award Maryse Pearce
​Oustanding Sophomore Leader Award Tyna Washington
​​Outstanding Junior Leader Award Carlos Livington & Chris Riha
​​Victor H. Farwell Senior Award Meredith Albin
​​Helen Davis Humanitarian Award Matt Zinter
​​Unsung Hero Award David Hall
​​Ripple Award Kari Sufficool
​​Living the Mission Award Relay for Life
​​Dignity of Diffference Award Mixed

Congratulations to the 2006 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Outstanding Freshman Leader Award Alwyn Loh
​Oustanding Sophomore Leader Award Neil Patel
​​Outstanding Junior Leader Award Matt Zinter
​​Victor H. Farwell Senior Award Pamela Bookbinder & Harsh Agarwal
​​Helen Davis Humanitarian Award Pushkar Sharma
​​Unsung Hero Award Emily Hawkins
​​Ripple Award Brittany Roetzel
​​Living the Mission Award Campus Y
​​Dignity of Diffference Award Pride Alliance

Congratulations to the 2005 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award David Ader & Jamee Pearlstein
​​Helen Davis Humanitarian Award Isaura Diaz
​​Ripple Award Teresa Sullivan
​​Living the Mission Award Social Justice Center
​​Dignity of Diffference Award Wash U Hope

Congratulations to the 2004 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Jess Volk
​​Helen Davis Humanitarian Award Ndidi Oteh
​​Ripple Award Elizabeth Rolwing
​​Dignity of Diffference Award Sexual Assault and Rape Action Helpline (SARAH), Clement Chau

Congratulations to the 2003 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Glenn Davis
​​Helen Davis Humanitarian Award Jessie Long
​​Ripple Award Geoff Barnes

Congratulations to the 2002 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Jason Green & Philip Kirschner
​​Helen Davis Humanitarian Award Hahn Pham
​​Ripple Award Rehan Hasan

Congratulations to the 2001 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Pankaj Sharma
​​Helen Davis Humanitarian Award Eric Scroggins
​​Ripple Award Danny Meyer

Congratulations to the 2000 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Trevin Lau & Rag Daftary
​​Helen Davis Humanitarian Award Katie McCoy-Young & Julie Venci
​​Ripple Award Amy Finnegan & Matt Barr​

Congratulations to the 1999 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Matt Davis & Larrissa Malmstadt
​​Helen Davis Humanitarian Award Rob Chamberlin
​​Ripple Award Joyce Ng & Alan Barnette​

Congratulations to the 1998 EIL Recipients

​Award ​Winner
​​Victor H. Farwell Senior Award Adam VanGrack & Retta Morris
​​Helen Davis Humanitarian Award Lindsay Schwartz
​​Ripple Award Katie Aryidson